Biblioteka Raczyńskich i były teatr miejski
Wśród obiektów zdobiących Plac Wolności znajduje się między innymi budynek książnicy, której otwarcie nastąpiło w 1829 roku pod zaborem pruskim. W tamtych czasach krzewienie polskiej kultury było szczególnie ważne, a w klasycystycznym, okazałym budynku Biblioteki Raczyńskich rodacy mogli się gromadzić i poznawać polskie dzieła literatury, co z pewnością podnosiło ich na duchu w trudnych momentach historii. Budynek przetrwał II Wojnę Światową i do dziś można znaleźć tam niezwykle liczne księgozbiory. Ponadto życie kulturalne kwitnie tu dzięki organizacji wielu wydarzeń, przeznaczonych nie tylko dla moli książkowych.
Na Placu Wolności cieszy oko również obiekt będący niegdyś pruskim teatrem. Dziś jest to tak zwana Arkadia, którą warto odwiedzić, jeśli chce się odpocząć przy kawie i ciastku albo zakupić pocztówki i pamiątki.
Fontanna Wolności i inne ważne obiekty
W centrum Placu Wolności znajduje się fontanna, której otwarcie nastąpiło w 2012 roku. W poprzednim stuleciu w jej miejscu miał stanąć co prawda pomnik, jednak ostatecznie do budowy nie doszło. Obecny obiekt, który posiada dwa charakterystyczne skrzydła, zaprojektowali: Agnieszka Stochaj i Rafał Nowak. Ta przestrzeń cieszy się dużym zainteresowaniem miejscowych i turystów, zwłaszcza w upalne dni.
Inne ważne budowle, które można podziwiać w pobliżu fontanny na Placu Wolności to Muzeum Narodowe oraz Bazar. Pierwszy z obiektów posiada niezwykle bogate zbiory i stanowi najstarszy budynek w okolicy. Z kolei z balkonu hotelu Bazar Ignacy Jan Paderewski wygłosił niegdyś przemówienie, które natchnęło Polaków do walki o niepodległość. Dzień później, 27 grudnia 1918, wybuchło Powstanie Wielkopolskie zakończone sukcesem rodaków.