Zamek Cesarski – centrum kultury
Budowla powstała w 1910 roku jako rezydencja cesarza Wilhelma II. Została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Franza Schwechtena, jednak władca również miał wiele do powiedzenia w kontekście tego, jak ma wyglądać jego przyszła siedziba. W czasie II Wojny Światowej III Rzesza rozpoczęła przebudowę obiektu. Zmieniono funkcje poszczególnych wnętrz i urządzono je w stylu totalitarnym. Przygotowano nawet gabinet dla Hitlera, który wyglądał tak samo, jak jego berlińskie biuro. Wciąż można go zresztą zobaczyć, ponieważ do tej pory pozostał w stanie niezmienionym.
Co dzisiaj dzieje się w tym budynku? Wciąż trwają prace konserwatorskie, jednak wschodnia część zamku pozostaje otwarta dla zwiedzających. Gospodarzem obiektu jest Centrum Kultury ZAMEK, organizowane są tu festiwale z wielu dziedzin: muzyki, literatury czy filmu. Odbywają się również inne wydarzenia kulturalne. Działa tu kino, galeria, kawiarnia i restauracja, a także księgarnia. Zamek otoczony jest pięknym ogrodem, w którym można odpocząć i zrelaksować się.
Zamek Królewski
Dawna siedziba królów Polski na przestrzeni wieków była kilkukrotnie niszczona oraz odbudowywana. Obecny wygląd zawdzięcza poznańskiemu architektowi Witoldowi Milewskiemu, który był odpowiedzialny za projekt rekonstrukcji. Zamek Królewski stanowi więc aktualnie połączenie cech historycznych z nowoczesnymi. Wewnątrz znajduje się muzeum, w którym turyści mogą podziwiać między innymi sztukę średniowieczną, renesansową czy barokową. Ponadto znajduje się w nim zbrojownia oraz ekspozycja strojów, która pokazuje, jak zmieniało się na przestrzeni lat podejście do mody. W muzeum warto również zwrócić uwagę na piękną i unikatową wystawę porcelany. Ciekawą atrakcją jest także taras widokowy, który mieści się w zamkowej wieży.